You are currently viewing Sprawozdanie z warsztatów integracyjnych z elementami hipoterapii „Nasza dolina Warty”

Sprawozdanie z warsztatów integracyjnych z elementami hipoterapii „Nasza dolina Warty”

 

W dniach od 5 do 14 lipca 2010 r., stowarzyszenie „DAR SERCA” przy współpracy z Ogniskiem TKKF „PEGAZ” Częstochowa kontynuowało projekt „Nasza Dolina Warty” kolejni podopieczni naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w warsztatach integracyjnych z elementami hipoterapii.

Na pierwszym spotkaniu podopieczni Stowarzyszenia zwiedzali poszczególne pomieszczenia i miejsca służące m.in. do ujeżdżania, karmienia i pielęgnacji koni.

Poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują podczas obcowania z końmi. Takie wprowadzenie było konieczne, aby pobyt na terenie klubu jeździeckiego „PEGAZ” dla osób (zwłaszcza najmłodszych i niepełnosprawnych), które wcześniej nie miały bliskiego kontaktu z tymi zwierzętami był bezpieczny,

Pani Agnieszka Michoń – instruktor hipoterapii opowiedziała kilka ciekawostek np. o tradycjach tworzenia imion dla źrebiąt oraz o tym jakiej maści jest dany koń. Cierpliwie i z poczuciem humoru odpowiadała na różne pytania naszych podopiecznych. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się czym na co dzień karmione są konie, jakie są ich przysmaki, a także jakie produkty żywnościowe są dla nich niebezpieczne. Mieliśmy również okazję obserwować zachowanie koni na okólniku, które nie zawsze okazywały sobie sympatię.

Podczas kolejnych spotkań uczestnicy najpierw uważnie obserwowali, a później z pomocą pani instruktor zajmowali się karmieniem kilku koni. Dłuższy czas poświęciliśmy na naukę szczotkowania i siodłania. Dzięki temu, że do naszej dyspozycji oddano klacz „Lagunę” o łagodnym usposobieniu wszyscy stopniowo przełamywali swoje obawy i mogli wykonywać zadania pielęgnacyjne w ramach swoich możliwości.

Zabiegi pielęgnacyjne i nauka siodłania były tylko wstępem do najbardziej emocjonującego momentu, którym była jazda na koniu. Na początku klacz kolejno z każdym podopiecznym była prowadzona przez wspomnianą panią instruktor na tzw. uwiązie. Natomiast kolejnego dnia pan Tadeusz Zomerfeld –instruktor jazdy konnej prowadził klacz na długiej linie tzw. lonży. Po zajęciach organizowaliśmy sobie ogniska, oraz przejazdy bryczką po lesie.

Ostatniego dnia zajęć podopieczni „DARU SERCA” mieli okazję zaprezentować zdobyte umiejętności zaproszonej grupie dzieci. Młodzi widzowie byli pod wrażeniem, tego jak wiele nauczyliśmy się podczas tych 8 spotkań. Później odbyło się wspólne ognisko przy dźwiękach muzyki.

 

W dniach 16 – 25 sierpnia 2010 r., w zmienionym składzie ponownie uczestniczyliśmy w warsztatach integracyjnych z elementami hipoterapii w TKKF „PEGAZ”. Spotkania przebiegały prawie identycznie jak te prowadzone w lipcu br. Tym razem do naszej dyspozycji oddano konia o imieniu „Stoper”. Koń ten okazał się uparty, w związku z tym jego pielęgnacja wymagała od nas większej koncentracji uwagi i czasami zdarzały się zabawne sytuacje.

Dodatkową atrakcją podczas pobytu w TKKF „PEGAZ” była piesza wędrówka do pobliskiego Sanktuarium Ojca Pio na tzw. „Przeprośnej Górce”. W ostatnim dniu cyklu ośmiu spotkań podopieczni „DARU SERCA” zaprezentowali kilkunastoosobowej grupie dzieci pokaz swoich umiejętności. Koń „Stoper” ponownie udowodnił, że nie zawsze jest skłonny do współpracy, ale mimo to otrzymał kilka jabłek, marchewek i suchy chleb.

 

Tak zakończył się dla nas kolejny etap projektu „Nasza Dolina Warty”.