You are currently viewing Rozpoczęcie realizacji projektu „Zagraj z nami” 2013

Rozpoczęcie realizacji projektu „Zagraj z nami” 2013

Zgodnie z założeniami w Stowarzyszeniu „Dar Serca” rozpoczęła się realizacja projektu „Zagraj z nami” finansowanego przez Fundację CEMEX „Budujemy Przyszłość”. Początkiem działań była rekrutacja uczestników. Kolejne kroki skierowane były na zintegrowanie grupy, lepsze poznanie się uczestników, kształtowanie więzi wewnątrzgrupowych.

Pierwsze zajęcia zawierały elementy integracji oraz ekologii i edukacji proekologicznej. Przeprowadzone ćwiczenia grupowe takie jak wzajemne podawanie sobie dłoni, powitalny krąg, opowiadanie o sobie, wspólna zabawa ruchowa pomogły zjednoczyć grupę i zbudować wewnętrzne zaufanie. Przyniosły uczestnikom dużo radości i uśmiechu oraz pozytywnie nastawiły do dalszej zabawy. Po części integracyjnej nastąpiła plastyczno – edukacyjna. Uczestnicy poznając podstawy recyklingu tworzyli upominki dla najbliższych ze zużytych plastikowych butelek, kartonów oraz darów Ziemi takich jak wszelkiego rodzaju liście, trawy czy kwiaty. Z takich materiałów plastycznych powstały kolorowe plastikowe kwiaty oraz ozdobne ramki na zdjęcia. Dzieci nauczyły się, iż wiele przedmiotów można wykorzystać powtórnie, wystarczy tylko znaleźć zastosowanie dla nich. Wspólnie spędzone chwile były niezwykle miłym i cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników

W ramach projektu odbyło się także jedno spotkanie wyjazdowe w Mirowie, gdzie gościny użyczyło nam Ognisko TKKF „PEGAZ” Częstochowa. Powitanie uczestników połączone zostało z kilkoma ćwiczeniami i zabawami integracyjnymi, w tym zabawami ruchowymi ze śpiewem. Zbliżyło to wszystkich do siebie, pomogło w pokonaniu pewnych lęków i barier. Rozweseliło grupę i wprowadziło w szczególną, przyjazną atmosferę. Tak zbudowana grupa wzięła udział w zajęciach rekreacyjno – sportowych. Program obejmował wiele gier i zabaw ruchowych. Były to np. zabawy bieżne jak „List polecony”, orientacyjne np. „Wiewiórka do dziupli” czy rzutne „Droga do celu”. Dużą popularnością cieszyły się również gry drużynowe a także wyścigi konkursowo – turniejowe. Dla nabrania sił do zabawy uczestnicy zjedli wspólny posiłek. Wszyscy aktywnie spędzili czas dobrze się bawiąc i wypoczywając na łonie natury.