You are currently viewing Wycieczka do Gliwic 2024

Wycieczka do Gliwic 2024

W dniu 2 marca 2024 r. podopieczni Stowarzyszenia „Dar Serca” w Rędzinach wraz z opiekunami oraz przyjaciele naszej organizacji wzięli udział w wycieczce do Gliwic.

Po przyjeździe na miejsce najpierw udaliśmy się do FUNZEUM – muzeum światła i koloru. Zwiedzanie tego miejsca rozpoczęliśmy od wysłuchania i obejrzenia krótkiej prezentacji
o wpływie kolorów na nasz nastrój. Następnie wraz z panią przewodnik przechodziliśmy kolejno przez wszystkie pokoje, z których każdy był w innym kolorze. Większość z nas najlepsze odczucia miała podczas przebywania w pokojach niebieskim i zielonym.
Na ścianach pokoi zawieszone były gablotki z barwnikami różnego pochodzenia wykorzystywanymi przez ludzi do produkcji farb, lub w innych branżach np. spożywczej. Przechodziliśmy także przez ciemne pokoje, w których umieszczono eksponaty służące do wyjaśnienia zjawisk fizycznych związanych ze światłem np. pryzmat. Zostały także pokazane źródła światła wykorzystywane przez ludzi w kolejnych wiekach, aż do czasów współczesnych.

Następnie wychodząc z FUNZEUM poszliśmy do pobliskiego KOLEJKOWA, w którym umieszczono wiele makiet związanych głównie z koleją, choć nie tylko. Były tam również makiety o tematyce II wojny światowej oraz Dzikiego Zachodu.
Na makietach odwzorowano śląskie miasta. W celu uatrakcyjnienia zwiedzania część elementów była ruchoma np. pociągi, samochody, samoloty, statek. Wykorzystano także efekty zmiany pory dnia oraz warunków pogodowych. W tym ekscytującym miejscu, również towarzyszyła nam pani przewodnik, która opowiadała szczegółowo o wybranych fragmentach makiety, planach jej rozbudowy oraz odpowiadała na nasze pytania.

Ostatnim miejscem na trasie naszej podróży była Palmiarnia, w której podczas swobodnego zwiedzania mogliśmy zobaczyć wiele gatunków roślin z wielu krajów świata oraz kilka zwierząt m.in. kameleony i zięby oraz ryby. Nasi podopieczni mogli zobaczyć na jakich drzewach/krzewach rosną spożywane na co dzień przez nich owoce egzotyczne: banany, mandarynki, cytryny, kokosy. Oprócz różnych gatunków palm mieli możliwość zobaczenia różnych odmian kaktusa, a nawet roślin mięsożernych.

Wyjazd dostarczył wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych emocji oraz poszerzył ich wiedzę o kolorach, przyrodzie oraz modelarstwie, a także historii (pojazdy z czasów Dzikiego Zachodu i PRL-u). Wizyta w KOLEJKOWIE szczególnie przypadła do gustu zafascynowanemu koleją Romanowi oraz Kamilowi – miłośnikowi modelarstwa. Jednakże każdemu uczestnikowi niezależnie od wieku, wizyta w co najmniej jednym z odwiedzonych miejsc się podobała.

Dziękujemy Panu Sebastianowi za piękne zdjęcia. Zachęcamy wszystkich do zobaczenia tych miejsc osobiście.