You are currently viewing Wspomnienia z turnusu rehabilitacyjnego Dziwnówek 2012

Wspomnienia z turnusu rehabilitacyjnego Dziwnówek 2012

W dniu 14 czerwca 2012 r. o godz. 22 podopieczni Stowarzyszenia „Dar Serca” wraz z opiekunami wyruszyli w wielogodzinną podróż autokarem, aby wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym w Dziwnówku.

Rankiem następnego dnia ze śpiewem na ustach dotarliśmy do Ośrodka Wczasowego ”Contessa”. Po wspólnym śniadaniu, odbyło się zakwaterowanie. Zaraz potem większość uczestników turnusu skierowała się w kierunku plaży, aby spacerować wsłuchując się w szum morza i odgłosy mew. Za tymi dźwiękami uczestnicy ubiegłorocznego turnusu tęsknili cały rok.
Uroki Dziwnówka i okolic oraz pozytywne wrażenia z zeszłorocznego pobytu w Ośrodku Wczasowym ”Contessa” sprawiły, że postanowiliśmy ponownie zorganizować turnus w tym miejscu. Tego samego dnia korzystając z czasu wolnego i faktu, że większość osób już dobrze znała okolicę wybraliśmy się w mniejszych grupach na krótkie spacery m.in. nad pobliski zalew.

Kolejnego dnia rozpoczęły się pierwsze zabiegi rehabilitacyjne. Podopieczni i opiekunowie korzystali z zaleconych przez lekarza różnych zabiegów m.in. hydromasaży, masaży suchych, krioterapii, sollux, materacy masujących, wirówek kończyn górnych i dolnych oraz ćwiczeń na siłowni. Wieczorem wszyscy kibicowaliśmy naszej reprezentacji w piłce nożnej podczas meczu Polska-Czechy.
W niedzielę wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Św. w pobliskim kościele. Po południu opiekunowie przygotowali dla naszych podopiecznych i innych dzieci przebywających na terenie Ośrodka mini turniej z różnymi konkurencjami, podczas których wykorzystano piłki, woreczki z piaskiem i pałeczki do sztafety. Wieczorem odbyło się ognisko powitalne połączone z zabawą taneczną dla wszystkich kuracjuszy.

Następnego dnia po południu korzystając ze słonecznej pogody wszyscy uczestnicy naszego turnusu wybrali się na plażę. Wieczorem odbył się pierwszy z serii treningów BOCCIA prowadzonych przez trenerów tej dyscypliny sportu Państwa Maję i Waldemara Trószyńskich. W trakcie kolejnych treningów doskonaliliśmy swoje umiejętności i techniki rzutów. W celu uatrakcyjnienia treningów prowadzący zajęcia stopniowo wprowadzali nowe elementy, które choć nie są wykorzystywane w czasie oficjalnych meczów BOCCIA pozwalają ćwiczyć koncentrację.

Po całotygodniowym treningu w niedzielny wieczór nadszedł czas na zaprezentowanie naszych umiejętności przed publicznością, którą stanowili inni kuracjusze przebywający w Ośrodku „Contessa”. Korzystając z uprzejmości pracowników miejscowej Hali Sportowej zorganizowaliśmy pokaz dwóch równoczesnych meczów BOCCIA. Goście mieli okazję najpierw obejrzeć nasze rozgrywki i wysłuchać komentarzy trenera opisującego aktualną sytuację na boisku. Następnie wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w grze. Po zakończeniu rozgrywek podopieczni naszego Stowarzyszenia otrzymali pamiątkowe dyplomy za reprezentowanie gminy Rędziny podczas gry w BOCCIA.

Zakup sprzętu oraz rozgrywki BOCCIA zrealizowane zostały w ramach projektu „Organizacja zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu gminy Rędziny” finansowanego z dotacji udzielonej Stowarzyszeniu „DAR SERCA” przez Samorząd Gminy Rędziny oraz z projektu „Wszyscy Jesteśmy Olimpijczykami” otrzymanego od Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”.

Poza grą w BOCCIA i spacerami po plaży i wycieczkami rowerowymi wolny od zabiegów czas wypełniały nam organizowane przez kierownictwo Ośrodka zabawy taneczne dla dorosłych i bal Neptuna z poczęstunkiem dla dzieci. Czasami graliśmy też na boisku przed pawilonem w siatkówkę, tenisa stołowego, badmintona i koszykówkę. Najmłodsi bawili się na placu zabaw. Wspólnie obchodziliśmy także imieniny i urodziny członkiń naszego Stowarzyszenia. Pomimo zmiennej aury udało nam się zorganizować dwie wycieczki z przewodnikiem do Międzyzdrojów oraz Kamienia Pomorskiego.

Podczas wycieczki do Międzyzdrojów zwiedziliśmy wspólnie Muzeum Przyrodnicze na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie z uwagą oglądaliśmy zdjęcia i zakonserwowane okazy okolicznej fauny, wśród których były mniej lub bardziej znane nam ssaki (np. jenot, dzik, jeleń, sarna, wydra, foka, zając, wilk, szop pracz, niedźwiedź, żubr) i ptaki (orzeł bielik, bocian biały i czarny, dudek, przepiórka, sroka, jemiołuszka, batalion, jastrząb gołębiarz, myszołów zwyczajny, kulik, błotniak, ostrygojad). Później w mniejszych grupach spacerowaliśmy słynną Aleją Gwiazd i molo. Kilka dni później przygotowaliśmy dla naszych podopiecznych krótki quiz wiedzy z wycieczki do Międzyzdrojów oraz warsztaty plastyczne, których tematem przewodnim były wspomnienia z wycieczki i turnusu.

W trakcie wycieczki do Kamienia Pomorskiego wszyscy zwiedziliśmy Katedrę Kamieńską i wysłuchaliśmy koncertu organowego. Następnie poszliśmy w stronę rynku w kierunku Bramy Wolińskiej, gdzie wszyscy chętni mogli zwiedzić Muzeum Kamieni mieszczące się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej zwanej także Piastowską. W przeddzień odjazdu z Dziwnówka poszliśmy na pobliski basen „Jantar”, gdzie pływaliśmy w dwóch basenach i wypoczywaliśmy w jacuzzi. Później uczestniczyliśmy we Mszy Św., modląc się o bezpieczny powrót do domów. Wieczorem odbyło się wspólne ognisko pożegnalne połączone z zabawą taneczną dla wszystkich kończących wypoczynek w Ośrodku „Contessa”. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy od kierownictwa Ośrodka.

Na zakończenie turnusu Prezes Stowarzyszenia „Dar Serca” Pani Joanna Kmiecik dokonała podsumowania wspólnego pobytu na turnusie i dziękując wszystkim uczestnikom wręczyła każdemu upominek, który będzie im przypominał wspólny pobyt nad morzem.
Żegnając się z kierownictwem, pracownikami Ośrodka „Contessa” oraz innymi kuracjuszami o godz. 19 odjechaliśmy autokarem przy muzyce płynącej z akordeonu jednego z wczasowiczów.
Wczesnym rankiem 29 czerwca 2012 r. powróciliśmy do Rędzin. Dla dzieci i młodzieży szkolnej z naszego Stowarzyszenia tegoroczny turnus był dopiero początkiem wakacji, opiekunowie powrócą do swych codziennych obowiązków, ale zapewne wszyscy będą często miło wspominać ten wspólnie spędzony czas.