Sprawozdanie z treningów Bocci za rok 2024
Szczególna wartość ruchu polegająca na zapobieganiu utracie zdrowia, doskonaleniu sprawności fizycznej, stymulowaniu rozwoju psychicznego, a także na wzbogacaniu i rozwijaniu posiadanych umiejętności ruchowych była wykorzystywana od dawna. Źródła historyczne wskazują, że już w starożytnych Chinach stosowano systematyczne ćwiczenia ruchowe w celu doskonalenia sprawności bojowej żołnierzy.
Osoby z niepełnosprawnościami napotykają w codziennym życiu wiele barier. Jednym z czynników, które mają umożliwić im ich przełamanie jest dostosowana aktywność ruchowa. Rozwój sportu osób z niepełnosprawnościami jest w dużej części wynikiem oddziaływania sportu jako zjawiska społecznego i kulturowego. Wartości jakie niesie za sobą sport osób niepełnosprawnych są związane z walorami humanistycznymi.
Osoby z niepełnosprawnością mają takie samo prawo jak i osoby pełnosprawne do uprawiania sportu, jest im on niezmiernie potrzebny. Sport jest środkiem terapeutycznym i profilaktycznym akceptowanym przez lekarzy jak i samych zainteresowanych oraz opinię publiczną. Dlatego też nasi podopieczni od wielu już lat trenują paralimpijską dyscyplinę sportową Boccię – dostosowaną do ich możliwości psycho – ruchowych.
Jak minął rok dla zawodników Bocci
Rok 2024 to kolejny intensywny rok treningowy dla podopiecznych Stowarzyszenia „Dar Serca”. Sekcja Bocci składająca się z 8 zawodników 15 lutego 2024 roku rozpoczęła cotygodniowe treningi Bocci w gościnnych murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach. Pierwsze półrocze 2024 roku to przede wszystkim treningi usprawniające grę naszych zawodników, poprawiające ich celność rzutów. Był to również czas integracji i tworzenia się naszych trzyosobowych drużyn.
Na treningach omawialiśmy także zasady gry w Boccię. Każdy z treningów rozpoczynał się od wspólnej rozgrzewki, aby przygotować ciało do wysiłku fizycznego. Następnie zawodnicy w skupieniu korzystali z rad trenera wykonując różnorodne ćwiczenia z użyciem bil do Bocci. Zakończeniem treningu był zawsze pojedynek między wyznaczonymi drużynami czyli emocjonujący mecz.
W pierwszym półroczu nasze treningi urozmaicone były zorganizowanym przez Urząd Gminy Rędziny kursem samoobrony. Nasi zawodnicy z dużym entuzjazmem wzięli udział w czterech spotkaniach z trenerami samoobrony. Na koniec cyklu spotkań otrzymali certyfikaty.
Wakacje dla naszych podopiecznych nie były czasem wolnym od treningów. W lipcu i sierpniu spotykaliśmy się kilkukrotnie na treningach w Gminnej Hali Sportowej w Rędzinach gdzie nieprzerwanie budowaliśmy swoją formę. Czas od września do grudnia 2024 roku to nie tylko kontynuacja treningów w sali gimnastycznej ZSP w Rudnikach, ale i sprawdziany naszych umiejętności czyli turnieje Bocci. We wrześniu uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Turnieju Bocci Prometeus- Cup 2024 w Konopiskach, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Prometeus z Konopisk.
Pod koniec października udaliśmy się na Integracyjne Zawody Bocci do Sosnowca. Zawody te zorganizowane zostały przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu. Występ na tym turnieju dał nam ogrom radości gdyż zajęliśmy w nim zaszczytne pierwsze miejsce otrzymując piękny puchar i medale. Miesiąc później wzięliśmy udział w trzecim sprawdzianie umiejętności czyli VIII Integracyjnym Turnieju Bocci Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Zajęliśmy tam odpowiednio piąte i siódme miejsce na 15 startujących drużyn. Przez cały 2024 rok w treningach towarzyszyli nam i wspierali nas wolontariusze z Koła Wolontariatu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudnikach.
Podsumowanie
Podsumowując rok treningowy 2024 zawodnicy Stowarzyszenia „Dar Serca” odbyli ponad 70 godzin treningów i wzięli udział w trzech turniejach Bocci, przywożąc z jednego z nich puchar za zdobyte pierwsze miejsce. Zajęcia sportowe w 2024 roku odbywały się zarówno w ramach wolontariatu jak i zadania publicznego Gminy Rędziny pod nazwą „Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w gminie Rędziny”. Treningi Bocci dla podopiecznych „Daru Serca” to nie tylko wzrastanie pod względem sportowym, ale i integracja oraz spotkania z bliskimi znajomymi. Ponieważ Boccia to więcej niż sport.