You are currently viewing Relacja z turnusu rehabilitacyjnego 2019

Relacja z turnusu rehabilitacyjnego 2019

  • Post category:aktualności

O godz. 6.15 Pani Joanna Kmiecik – Prezes Stowarzyszenia „Dar Serca” powitała wszystkich uczestników wyjazdu przypomniała o zasadach bezpieczeństwa w podróży i na terenie ośrodka „Contessa”. Omówiła kilka spraw organizacyjnych m.in. przydział pokoi.

Tegoroczny turnus odbył się pod hasłem: „Cieszę się zdrowiem, bo sam/sama tego chcę.” Wyjazd został sfinansowany został z dotacji udzielonej przez Urząd Gminy Rędziny na realizację zadania publicznego pn. „Organizacja wypoczynku wyjazdowego dzieci i młodzieży z terenu gminy w okresie ferii letnich”.

Podróż rozpoczęliśmy modlitwą i śpiewem „Oto jest dzień”. Hasło przewodnie zaciekawiło nas. Prezes naszego Stowarzyszenia poinformowała nas, że powyższe motto jest wstępem do programu profilaktycznego obejmującego kilka ważnych sfer naszego życia, dlatego zaczęliśmy rozmawiać między sobą o czekających nas wyzwaniach związanych z jego realizacją.

Niektórzy z nas odsypiali nieprzespaną noc. Gdy już wszyscy byliśmy w miarę wyspani i skupieni Pani Joanna Kmiecik zaproponowała wszystkim uczestnikom zmianę sposobu odżywiania na bardziej zdrowy i podkreśliła rolę aktywności fizycznej w naszym życiu.

Oczywiście dobór rodzaju aktywności ruchowej i stopnia jej intensywności nierozerwalnie związany był z obecnym stanem zdrowia każdego z nas. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki prowadzonej przez Pana Konrada – rehabilitanta,  kontynuując uczestnictwo w tych zajęciach przez cały pobyt. Później odbyło się spotkanie z lekarzem. Zostały rozpisanie zabiegi w zależności od posiadanych schorzeń. W kolejnych dniach korzystaliśmy z różnych form rehabilitacji: kąpieli wirowych, laseroterapii, ultradźwięków, foteli masujących.
W czasie wolnym od zabiegów uczestniczyliśmy w różnych formach aktywności fizycznej: nordic walking, jazda na rolkach, gra w siatkówkę i tenisa stołowego, popołudniowe ćwiczenia Pilates, spacery po lesie wzdłuż plaży.

Ośrodek „Contessa” zapewnia wszystkim swoim gościom odpowiednia dietę, dostęp do sali ćwiczeń, boisk oraz możliwość wypożyczenia na okres pobytu rowerów oraz drobnego sprzętu sportowego np. piłki do siatkówki i koszykówki, dlatego nie mieliśmy problemów z realizacją ww. programu profilaktycznego. Poza tym wolny czas spędzaliśmy z innymi kuracjuszami tańcząc przy ognisku lub na sali tanecznej, weseliliśmy się  śpiewając podczas imprezy karaoke a także podczas koncertu Pana Mirosława Owczarka pn. ”Operetkowy żart”.

Gdy pogoda dopisywała spacerowaliśmy po okolicy, lub wypoczywaliśmy na plaży. W deszczowe lub wietrzne dni organizowaliśmy sobie gry i zabawy m.in. „Państwa-miasta”, „Scrabble”, „Uno”, kalambury spożywając w ich trakcie warzywa, owoce lub ich przetwory, aby pobudzić naszą kreatywność. Gdy pewnego dnia pogoda nie zachęcała nas do wyjścia nad morze, skorzystaliśmy z basenu w ośrodku „Jantar”. Okolicę Dziwnówka poznaliśmy już bardzo dobrze, dlatego 5 lipca br. chętnie wzięliśmy udział w organizowanej przez Ośrodek „Contessa” wycieczce na trasie Świnoujście – Ahlbeck – Heringsdorf.
Gdy wyjechaliśmy z Dziwnówka do Dziwnowa pani przewodnik opowiedziała krótkoo funkcjach tamtejszego portu morskiego w sezonie letnim i zimowym. Potem przejechaliśmy przez miejscowości Międzywodzie, Kołczewo, Wisełka kierując się w stronę Międzyzdrojów  Mijaliśmy piękne tereny otoczone lasami i jeziorami.

Podczas zwiedzania oceanarium w Międzyzdrojach widzieliśmy wiele egzotycznych ryb i innych zwierząt morskich  takich jak: błazenek plamisty, płaszczka słodkowodna i plamista, murena, żarłacz czarnopletwy, sum czerwonoogonowy oraz plaskopyski, wielkook olbrzymi, jesiotr, krab pustelnik. Z Międzyzdrojów pojechaliśmy do Świnoujścia, korzystając z przeprawy promowej dotarliśmy do miejsca z którego kolejką turystyczną przejechaliśmy przez uzdrowisko Ahlbeck w stronę miasteczka Heringsdorf. Po krótkiej wizycie w niemieckich miastach wróciliśmy jeszcze na moment do Międzyzdrojów, aby spacerować Aleją Gwiazd, potem wyruszyliśmy w drogę powrotną do ośrodka „Contessa”.

Innego dnia wzięliśmy także udział w imprezie pn. „Święto Rybaka”, podczas której spróbowaliśmy m.in. zupy rybnej, zwiedzaliśmy też pokład trałowca i okrętu desantowego. Podczas pobytu na turnusie dzieci miały możliwość tańczyć na specjalnie przygotowanym dla nich balu, uczestniczyć w pokazach iluzji i występach klaunów z cyrku „Heca”, zobaczyć lub jeśli wystarczyło im odwagi dotknąć egzotycznych zwierząt np. węży.

I tak nasz pobyt na turnusie dobiegł końca. Na zakończenie członkowie i podopieczni naszego Stowarzyszenia spotkali się pod parasolem, gdzie czekała już na nas Pani Joanna Kmiecik, która wręczyła nam upominki: wszystkie rodziny otrzymały pamiątkowe obrazy oraz poradniki o tematyce prozdrowotnej. Dodatkowo dzieci otrzymały ufundowane przez Zarząd Stowarzyszenia „Dar Serca” książeczki o różnej tematyce, według przedziału wiekowego, muszelki, a także motyle wyhaftowane przez Panią Elę – mamę naszej podopiecznej Asi.
W drodze powrotnej Pani Joanna Kmiecik podziękowania wszystkim uczestnikom turnusu za wzajemną pomoc i integrację. W Rędzinach czekali już na nas stęsknieni członkowie naszych rodzin.

Zarząd Stowarzyszenia „Dar Serca” pragnie złożyć serdeczne podziękowania Panu Pawłowi Militowskiemu – Wójtowi Gminy Rędziny, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rędzinach oraz całej Radzie Gminy Rędziny za ww. dotację, dzięki której nasi podopieczni uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym.

Mamy nadzieję że przykłady form aktywności fizycznej i zdrowego sposobu odżywiania zaprezentowane uczestnikom turnusu w ramach ww. programu profilaktycznego staną się istotnym elementem ich codziennego życia.

Zachęcamy opiekunów do zapoznania się z treścią otrzymanych książek, przekazania swoim podopiecznym zawartych w nich wskazówek w sposób dla nich przystępny a być może staną się one inspiracją do odkrywania nowych smaków i wspólnego przygotowywania np. kolorowych sałatek. Postaramy się w miarę możliwości wdrażać prozdrowotne postawy przy okazji realizacji innych działań w naszym Stowarzyszeniu wyjazdów i spotkań integracyjnych komponując zdrowe przekąski.