Relacja z turnusu 2018

  • Post category:aktualności

Wczesnym rankiem dnia  15.07.2018 r. podopieczni Stowarzyszenia „Dar Serca” wraz z opiekunami wyjechali na turnus rehabilitacyjny do OW Contessa w Dziwnowku. Wyjazd został sfinansowany został z dotacji udzielonej przez Urząd Gminy Rędziny na realizację zadania publicznego pn. „Organizacja wypoczynku wyjazdowego dzieci i młodzieży z terenu gminy w okresie ferii letnich”.

Wszyscy trochę niewyspani spakowaliśmy bagaże i zajęliśmy miejsca w autokarze pełni entuzjazmu na sama myśl o czekającej nas przygodzie. Najbardziej podekscytowani byli podopieczni, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w naszym turnusie. Od początku naszej wyprawy pogoda była słoneczna. Po wielogodzinnej podróży przyjechaliśmy do Ośrodka, który już dobrze znamy.

Jednakże byliśmy pozytywnie zaskoczeni faktem, ze cześć pokoi i łazienek została wyposażona w dodatkowe urządzenia ułatwiające wykonywanie codziennych zadań.  Podczas pobytu chętnie korzystaliśmy z różnych rodzajów rehabilitacji. Każdy miał przydzielone zabiegi, które w najlepszy sposób wpływały na poprawę jego stanu zdrowia.  Korzystaliśmy z hydromasażu, krioterapii, światłolecznictwa, urządzeń masujących kręgosłup/stopy, niektórzy spośród nas ćwiczyli na przyrządach.

W wolnym czasie gdy pogoda dopisywała chodziliśmy na plażę, basen do Ośrodków „Jantar” oraz „Maximus”. lub spacery po okolicy. Niektórzy jeździli na rowerach lub łyżworolkach. Podczas deszczu organizowaliśmy sobie warsztaty plastyczne i kalambury. Jako ze taniec tez może być formą rehabilitacji uczestniczyliśmy w imprezach tanecznych (wieczorkach i ogniskach). Wspólnie celebrowaliśmy urodziny
i imieniny podopiecznych i opiekunów, które przypadły w czasie naszego pobytu. Chętnie uczestniczyliśmy w różnego rodzaju wydarzeniach rozrywkowych i kulturalnych odbywających się na terenie Ośrodka oraz w jego pobliżu takich jak koncerty, pokaz cyrkowy, wystep klauna z firmy Klaun Tomi.

Bardzo interesująca była prezentacja zwierząt egzotycznych prowadzona przez osobę z Ośrodka Edukacji Ekologicznej „BITIS”. Wśród przedstawionych okazów były: żaba rogata, patyczak, skorpion, pająk ptasznik, rzekotka, żółw wężoszyjny, słodkowodny i żółw lądowy, agama brodata, młody waran, wąż królewski,( niejadowity gad podobny do niebezpiecznego węża koralowego), wąż boa dusiciel, pyton tygrysi. Ostatnią atrakcją był pokaz magii wykonany przez iluzjonistę. Późnym popołudniem w przeddzień wyjazdu zorganizowaliśmy sobie quiz z wiedzy o Ośrodku. Podczas całego pobytu na turnusie wspieraliśmy się w pokonywaniu różnych trudności. Nie zapominaliśmy także
o przeżyciach duchowych uczestnicząc we Mszach Św.

Gdy nadszedł dzień wyjazdu szybko spakowaliśmy swe walizki, zarówno te rzeczowe jak i bagaże doświadczeń oraz pamiątki. Wśród upominków znalazły się zakupione przez Zarząd Stowarzyszenia wyroby z bursztynu, służące do przygotowania płynu, który leczy rożne dolegliwości. Nastopnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do swych domów i stęsknionych rodzin.