You are currently viewing Wycieczka w Pieniny – wspomnienia uczestnika Katarzyny Sobkowiak

Wycieczka w Pieniny – wspomnienia uczestnika Katarzyny Sobkowiak

W dniach 27- 28.08. 2012 r. została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Dar Serca” wycieczka w Pieniny. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację Cemex „Budujemy Przyszłość”.

Pilot w trakcie podróży, przybliżył nam historie i ukształtowanie geograficzne terenu przez, który przejeżdżaliśmy np: Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był piętnastowieczny kościół w Dębnie Podhalańskim, zobaczyliśmy tam między innymi piękny złoty ołtarz z podobiznami Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Katarzyny z Aleksandrii oraz św. Magdaleny. Widzieliśmy tam również gotyckie Tabernakulum, portret św. Mikołaja. Następnie zwiedziliśmy byłą cerkiew prawosławną z czternastego wieku, zobaczyliśmy tam między innymi złoty ikonostas ze scenami biblijnymi, weszliśmy też do prezbiterium. Jeszcze tego samego dnia wjechaliśmy wyciągiem na szczyt „Palenicy” co dla wielu z nas było wielkim pełnym obaw i radości przeżyciem. Wieczorem po przyjeździe do hotelu przygotowano dla nas zabawę na, której grał prawdziwy góralski zespół. Właśnie tam po raz pierwszy w życiu miałam okazję spróbować kwaśnicy, można było poczuć ten górski klimat. Drugiego dnia rano pojechaliśmy obejrzeć film na temat powstania zapory im. Gabriela Narutowicza na jeziorze „Czorsztyn”. Po południu spłynęliśmy Dunajcem co wymagało od nas i od naszych rodziców odwagi i cierpliwości. Chociaż dziś, wydawać by się mogło, że po tej wycieczce, pozostały tylko piękne zdjęcia i miłe wspomnienia to jednak nie wszystko, ważne jest także to, że wielu z nas pokonało samych siebie i swój strach, po to by być wszędzie tam gdzie tylko zapragną. Będzie to możliwe wtedy, jeśli na swej drodze spotkają życzliwych im ludzi. Pozostaje nam mieć tylko nadzieję, że za rok znów pojedziemy na wycieczkę.