Spektakl pt. „Pożarcie królewny Bluetki” w ramach warsztatów teatralnych

Podopieczni Stowarzyszenia „Dar Serca” wspierani przez swoich opiekunów przygotowują się do premiery spektaklu pt. „Pożarcie królewny Bluetki”. Przedstawienie teatralne jest jednym
z elementów realizacji zadania publicznego dofinansowanego ze środków Urzędu Gminy Rędziny pn. „Wspieranie inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej” – w obrębie tego zadania realizujemy projekt pn. „Organizacja cyklu zajęć
i warsztatów rozwijających dla osób niepełnosprawnych.
Reżyserem tego przedsięwzięcia artystycznego jest aktor Pan Bogdan Wąchała. Premiera sztuki teatralnej planowana jest w grudniu 2016 r.

Po pierwszych próbach teatralnych przeprowadzonych na terenie kamieniołomu „Lipówka” oraz w budynku Gościńca „Orlik” w Mirowie, kolejne próby odbywają się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach – Osiedlu. Dzięki życzliwości Pani Dyrektor i pracowników GOK-u nasi aktorzy (zwłaszcza debiutanci) będą mogli lepiej przygotować się do finałowego występu zapoznając się wcześniej z budową sceny.

Wszyscy zapoznaliśmy się już ze scenariuszem sztuki, role zostały obsadzone i teraz ćwiczymy m.in. kolejność wejścia na scenę zgodnie ze scenariuszem oraz rozmieszczenie przestrzenne, a także tonację, gesty, mimikę, aby jak najlepiej odwzorować emocje i zachowanie postaci. Aktor prowadzący warsztaty udziela nam porad dotyczących modulacji głosu, wyrażania swoich emocji i odczuć podczas wcielania się w graną postać, odpowiednio przygotowując nas do przydzielonej roli.

Pan Bogdan jest osobą obdarzoną dużym poczuciem humoru, dlatego na próbach czasem prezentuje nam komiczne, ale również skłaniające do refleksji scenki z codziennego życia. Zachęca nas do otwartości w kontaktach społecznych, zaakceptowania swoich ograniczeń, większej pewności siebie i wiary w osiąganie sukcesów, jednakże niemającej nic wspólnego z arogancją. Te rady przydadzą się nam również poza sceną. Coraz więcej kluczowych scen zostało już przećwiczonych, aktorzy coraz lepiej zapamiętują tekst, wkrótce na scenie pojawią się pierwsze rekwizyty i elementy strojów.

Z uwagi na to, że realizacja poszczególnych etapów warsztatów teatralnych jest przewidziana na kilka miesięcy postanowiliśmy uchylić rąbka tajemnicy, nad czym aktualnie pracujemy. Nie chcemy jednak od razu ujawniać wszystkich szczegółów. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.darserca.net , będziemy w miarę możliwości co pewien czas aktualizować opis przebiegu warsztatów teatralnych.
Zachęcamy również do przeczytania informacji i obejrzenia zdjęć na profilu FB Stowarzyszenia „Dar Serca”. 
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1351188681572723&id=133256536699283